Fotowoltaika może się jeszcze bardziej opłacać. Prosumenci zyskają. Nawet ci w blokach

Inwestycja np. w panele fotowoltaiczne ma się zwracać jeszcze szybciej niż do tej pory. Obecnie jest to, w zależności od wielkości instalacji, od 5 do 10 lat. Po zmianach ma być jeszcze lepiej. Wreszcie też mieszkańcy bloków będą mogli skorzystać z zielonej energii.

Rząd przygotowuje propozycje znacznego poszerzania modelu prosumenckiego – poinformowało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak czytamy w dokumencie, w obliczu planowanego dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym energetyki prosumenckiej, na poziomie międzyresortowym analizowana jest propozycja zmian legislacyjnych w zakresie systemu prosumenckiego.

Zakłada ona daleko idącą modyfikację i poszerzenie dotychczasowego modelu prosumenckiego, a także wprowadzenie zmian w obowiązujących regulacjach, wobec których zidentyfikowane zostały wątpliwości interpretacyjne przez uczestników rynku.

Gdzie jest najważniejsza zmiana, nowe rozwiązania mają umożliwić przede wszystkim korzystanie z energetyki prosumenckiej grupom odbiorców energii nie mającym dotychczas takiej możliwości.

Łatwiej ma być eksploatować instalacji OZE w blokach. Drugim najważniejszym komponentem projektu jest modyfikacja dotychczasowego modelu mechanizmu rozliczeń prosumentów.

Projekt zostanie przekazany do dalszego etapu procesu legislacyjnego po wypracowaniu przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jego ostatecznej wersji.

W ubiegłym roku rząd zadeklarował kontynuację programu prosumenckiego “Mój Prąd” w 2021 r. Jak informowano, jego nowa odsłona będzie dawała szerszy wachlarz możliwości dla potencjalnych beneficjentów.

Program “Mój Prąd” stanowi instrument przeznaczony wsparciu rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). Program skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (z OSD, zakładem energetycznym) regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Mogą oni uzyskać zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 5 tys. zł na instalację.

Źródło:money.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.