Potężny rozwój fotowoltaiki w Polsce

Boom na fotowoltaikę trwa. Pomimo pandemii koronawirusa jest to wciąż najdynamiczniej rozwijający się sektor OZE w Polsce – w 2020 roku zanotował kolejny rekord w przyroście nowych mocy. Coraz śmielej inwestują w niego zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Jak kształtował się rynek fotowoltaiki w ubiegłym roku i co branża PV ma do zaoferowania przyszłym prosumentom?

Jak podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, 1 grudnia 2020 roku moc zainstalowana w fotowoltaikę wyniosła 3,7 GW. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku oznacza to wzrost aż o 182%. Natomiast z raportu opublikowanego przez stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe wynika, że w 2020 roku moce przyłączonych instalacji PV wyniosły w Polsce 2,2 GW (dwukrotnie więcej niż w roku 2019), co uplasowało nas pod tym względem na czwartym miejscu w Unii Europejskiej.

– Dane te najlepiej obrazują potencjał polskich elektrowni fotowoltaicznych, którego nie zatrzymała nawet niesprzyjająca sytuacja związana z COVID-19. Tak duże zainteresowanie instalacjami PV jest rezultatem ich wysokiej opłacalności. Stanowią one doskonałą odpowiedź na rosnące ceny prądu, a do zakupu zachęcają malejące koszty inwestycji, które w głównej mierze wynikają z uzyskiwanych dofinansowań.

Dofinansowania napędzają rozwój fotowoltaiki

Dużym sukcesem okazał się program Mój Prąd, realizowany od września 2019 roku do grudnia 2020 roku. Oferował on dopłaty w wysokości 5 tys. zł do instalacji o mocy 2-10 kW dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Jego łączny budżet wyniósł 1,1 mld zł, co pozwoli wesprzeć 220 tys. prosumentów, a łączna moc instalacji ze złożonych wniosków wyniesie 1,2 GW. Zakończenie wypłacania dotacji oszacowano na połowę 2021 roku. Jednocześnie rozpoczęto już prace nad nową edycją programu.

Wciąż można natomiast skorzystać z programu Czyste Powietrze, którego zasady są zbliżone do tych obowiązujących w programie Mój Prąd, jednak instalacji paneli PV musi towarzyszyć wymiana nieefektywnego źródła ciepła. Nadal aktywne są również premie termomodernizacyjne czy dotacje gminne (w wybranych miastach). Wkrótce zostaną z kolei ogłoszone terminy składania wniosków na rok 2021 w programie dotacyjnym dla rolników Agroenergia.

źródło: www.wysokienapiecie.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.